Ukazała się już cała seria odcinków z mojego pierwszego polowania na czarnym lądzie. Już w trakcie emisji drugiego odcinka dostawałem masę pytań od Was o to czy za rok planuje powtórny wyjazd. Oczywiście skłamałbym gdybym powiedział że nie 🙂 Po powrocie, podczas spotkań nie tylko z myśliwymi z rodziny ale również kolegami po strzelbie opowiadaniom nie było końca. Wśród pytań przewija się za każdym razem jedno….
-Ile to kosztuje?
Nie chcę Wam odpowiadać bezpośrednio, chciałbym abyście sami zobaczyli jakie są realne koszty polowania na które wybieramy się za rok. Wszak nie będzie to Namibia i łowisko Blasera. Postawiliśmy wspólnie z Grzegorzem na RPA.
A zapomniałem przedstawić Wam Grzegorza. Pewnie niektórzy z Was nawet nie zdają sobie sprawy że z Grzegorzem się spotkali nie raz i nie dwa zwłaszcza na youtubie. Potterek81 bo to jest nick Grzegorza, jest współwłaścicielem biura polowań Robin Hood, Afrykę odwiedza regularnie od kilkunastu lat, polował tam wraz ze swoimi klientami ale i sam dzierżył w dłoniach nie raz i nie dwa sztucer przemierzając afrykański busz. Prywatnie z Grześkiem się znamy, nawet zeszłoroczne rykowisko spędziliśmy wspólnie w Mazurskiej Kniei. Sam nie byłbym w stanie zorganizować całej eskapady bo się na tym nie znam do tak odległego kraju jak RPA więc postanowiłem powierzyć to zadanie w całości profesjonaliście czyli „Potterkowi81” no i poniżej znajdziecie pełną ofertę wraz ze szczegółową wyceną oraz opisem łowiska. Jeżeli jesteście zainteresowani polowaniem w RPA w 2023 roku, bardzo proszę się kontaktować bezpośrednio z Grześkiem. Ja planuję tam być całe dwa tygodnie, na zmianę polując i kręcąc materiał na kanał. Tak że zapraszam do lektury.
Pakiet 4z7 (najbardziej popularny) jest o droższy o 500 Euro od pakietu 3z6 i jeden dzień dłuższy i do odstrzału jest również gnu niebieskie. Najczęściej organizowane są wyjazdy dla grup na przełomie lutego i marca. Jest to początek jesieni.
Wolne miejsca są w terminie
22.08.2022 (wylot) – 30.08.2022 (przylot) – 5 dni polowania, 6 dni na miejscu
Na przyszły rok zaplanowane sąnastępujące terminy:
02.03.2023 (wylot) – 09.03.2023 (przylot)
oraz
14-22 Czerwiec 2023
21-29 Czerwiec 2023
Po przylocie jesteśmy odbierani z lotniska przez naszego partnera w RPA i zaczynamy podróż na miejsce zakwaterowania. Wieczorem w pierwszym dniu pobytu następuje odprawa a od rana ruszamy w busz. Najpierw na strzelnicę a potem już na polowanie.
Wypatrzenie zwierzyny w buszu wymaga dużej koncentracji. Dlatego też do obsługi myśliwego przydzielony jest tropiciel oraz profesjonalny myśliwy odpowiedzialny za pozyskanie konkretnej sztuki. To on wskazuje, którą sztukę można pozyskać.
W marcu mamy jesień – temperatury 25-30 stopni w dzień i 20 stopni w nocy.
W czerwcu/lipcu w Afryce panuje zima (temperatury to ok. 5-15 stopni w nocy i ok. 20-25 stopni w dzień. Brak liści na drzewach ułatwia polowanie, jednak dystanse oddawanych strzałów są nieco dłuższe – do 200m.
Przy preparacji trofeów (skóry) nie ma znaczenia kiedy następuje pozyskanie – zwierzyna w Afryce nie ma okresów wymiany włosa tak jak nasza europejska. Podprowadzający starają się bardzo mocno, aby zaspokoić oczekiwania klientów – podchodzą do myśliwych w sposób niezwykle profesjonalny, wielu naszych podprowadzających myśliwych krajowych mogłoby się uczyć podejścia do gościa zza zagranicy.
Polowanie antylopy odbywa się z podchodu, gdzie często po kilkukilometrowym podchodzie nadarza się kilkunastosekundowa okazja do oddania strzału. Pozyskane w ten sposób trofea nabierają dla myśliwych szczególnej wartości.
Poniżej (mniej więcej) podaję współrzędne naszej lodge w RPA,
22°17’46.4″S 30°01’37.0″E, z lodge wyjeżdża się w teren łowiecki oddalony ok. 15km. Łowisko ma powierzchnię 12 000 hektarów w jednym kawałku. Teren jest płaski, jest to busz poprzedzielany jedynie drogami wewnętrznymi. W łowisku znajduje się kilka skalnych wzniesień, z których można prowadzić obserwację zwierzyny przed wyruszeniem w podchód. Po pozyskaniu zwierza jest on transportowany do niewielkiej przetwórni, gdzie na miejscu jest on obielany oraz trybowany. Co ciekawe – patroszenie również odbywa się w przetwórni.
Poniżej jeden z filmów, jakie nagraliśmy przy okazji polowania w RPA z jedną z grup.
Kalkulacja kosztów pobytu przy pakiecie podstawowym przestawia się następująco:
– pakiet 4z7 – 2250 Euro
– wypożyczenie broni wraz z amunicją – 180 Euro
– napiwek dla podprowadzającego(min) – 150 Euro
– napiwek dla obsługi – 30 Euro
– transport na lotnisko i z powrotem – 150 Euro
– bilet lotniczy (około) – 700 Euro
– wydatki własne (suveniry) – 100 Euro?
RAZEM: ok 3560 Euro
Przy locie z własną bronią bilet lotniczy kosztuje około 300 Euro drożej.
Płatność całości kwoty rozkłada się następująco:
– przedpłata w kwocie 500 Euro
– bilet lotniczy – do końca listopada
– pozostała część płatności za pakiet – na 14 dni przed wyjazdem, ewentualnie na miejscu po zakończeniu polowania
– odstrzał dodatkowych gatunków spoza pakietu, opłaty za wypożyczenie broni, transport na lotnisko, napiwki – po zakończeniu polowania
cen należy doliczyć płatności za preparację i transport trofeów do Polski.
Dostarczenie trofeów zazwyczaj odbywa się w ciągu 10-12 miesięcy od daty powrotu, choć zdarza się że są u klientów już po 8-9 miesiącach.
Płatność za preparację trofeów i transport będzie oczywiście niższa w przypadku samych czaszek lub wersji DIP&PACK – czyli preparacji ich u nas w kraju – wówczas jednak trzeba doliczyć kwotę preparacji trofeów u swojego preparatora.
Zdarzają się też klienci, którzy pozostają jedynie przy fotografii upolowanego zwierza i trofeów do kraju nie sprowadzają.
W załączniku szacunkowa kalkulacja preparacji trofeów w RPA i kosztów ich sprowadzenia – są to ceny zewnętrznych firm.
Oczywiście można skorzystać ze swojej firmy preparatorskiej oraz spedycyjnej.
Nie ma obowiązku wypożyczania broni, można przylecieć ze swoją (koszt to około 200-300 Euro – w zależności od cen linii lotniczych).
Szczepienia w RPA nie są wymagane, więc większość klientów się nie szczepi, natomiast zalecamy kontakt z lekarzem osobistym w celu uzgodnienia, czy w Państwa indywidualnym przypadku nie jest to wskazane.
W tej chwili aby wlecieć do RPA należy mieć negatywny test na Covid nie starszy niż 72 h.
W razie dodatkowych pytań – proszę śmiało pisać bądź telefonować.
Grzegorz Potasz
tel. +48 666 035 013
Robin Hood Hunting Biuro Polowań i Turystyki Sp. z o.o.
55-095 Długołęka
ul. Makowa 18
NIP:894-301-03-06
Darz Busz Kamil